WZORZEC RASY
Akita to rasa psów należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, która ze względu na pochodzenie, jest głęboko zakorzeniona w kulturze Japonii. Na przestrzeni lat akity stały się symbolem siły, wierności i pomyślności. Nazwa rasy wywodzi się od prefektury Akita położonej nad Morzem Japońskim, na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Honsiu.
WYGLĄD I CECHY CHARAKTERYSTYCZNE BUDOWY
AKITA – Grupa V FCI, sekcja 5, nr wzorca 255
Pochodzenie: Japonia
Wymiary: wysokość psów w kłębie 64-70 cm, suk 58-64 cm
Szata: włos okrywowy szorstki i prosty; podszerstek miękki i gęsty; na kłębie, zadzie i ogonie włosy nieco dłuższe, niż na reszcie ciała
Maść: rudo płowa, sezamowa (rudo płowe włosy z czarnymi końcówkami), pręgowana, biała; przy każdej maści (z wyjątkiem białej) wymagane tzw. urajiro – białawe znaczenia na bokach kufy, policzkach, spodniej stronie żuchwy, szyi, klatki piersiowej, tułowia i ogona oraz na wewnętrznej części kończyn.
HISTORIA RASY
Akity stały się symbolem japońskiej kultury za sprawą Hachiko, psa będącego uosobieniem wierności należącego do wykładowcy Tokijskiego Uniwersytetu, Eisabuiro Ueno. Historia została zekranizowana w 2009 roku. Film nosi tytuł „Mój przyjaciel Hachiko” i opowiada o psie, który każdego dnia odprowadzał i odbierał po pracy swojego opiekuna z dworca kolejowego Shibuya. Profesor Ueno umiera nagle w pracy, a Hachiko przez kolejnych 10 lat (aż do śmierci w 1935 roku) czeka na jego powrót na dworcu. Mieszkańcy Tokio docenili wierność psa i w podziękowaniu za jego oddanie, zbudowali pomnik będący symbolem lojalności i przywiązania.
W ubiegłym roku udało nam się odwiedzić stację Shibuya:
Historia Hachiko to współczesny przykład wierności, ale pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się już w XII wieku. Przyjmuje się, że akity były towarzyszami samurajów, a ich właścicielami mogli być wyłącznie ludzie szlachetnie urodzeni i z zamożnych rodów. Akity były wykorzystywane do polowań na niedźwiedzie, dziki i jelenie, ze względu na wytrwałość i siłę. Wykorzystywano je również do ciągnięcia ładunków i stróżowania.
W XVII wieku w prefekturze Aktia zaczęto organizować walki psów, co skutkowało zmianą wyglądu akit. Do walk wybierano średniej wielkości czworonogi, które wykorzystywano do polowań na niedźwiedzie. W celu uzyskania mocniejszej budowy i większych rozmiarów akity zaczęto krzyżować z z innymi rasami np. mastifami, przez co zatraciły cechy szpiców. Dopiero w 1931 roku wybrano dziewięć akit, które uznano za reprezentantów rasy i wydano im rodowody. Kilka lat później ustalono jak dokładnie powinien wyglądać wzorzec tej rasy. W Polsce akity japońskie pojawiły się w 1993 roku.
CHARAKTER I TEMPERAMENT
Akity cechuje duma i poczucie godności. To w większości przypadków psy zrównoważone i pewne siebie. Na ogół są to psy zdystansowane i mało wylewne. Wobec obcych ludzi zachowują rezerwę, ale bardzo cenią kontakt z rodziną i możliwość przebywania w towarzystwie człowieka. Nie jest to typ typowego pieszczocha, ale przebywanie z rodziną to bardzo ważny element ich życia. Odizolowane od swoich opiekunów, będą smutne i obrażone. Na ich zaufanie trzeba zasłużyć, zbudowanie odpowiedniej relacji wymaga wiele czasu i cierpliwości, jednak psy tej rasy potrafią odwdzięczyć się wielkim przywiązaniem i miłością. Akity to psy niezależne, które wymagają odpowiedniej socjalizacji od pierwszych dni życia, dlaczego wybór odpowiedniej relacji jest niezwykle ważny. Szczenięta wychowywane w nieprawidłowych warunkach mogą mieć problem w nawiązywaniu prawidłowych relacji z ludźmi i innymi zwierzętami.
Akity są nieufne wobec obcych ludzi. Z natury są bardzo ciche, ale potrafią zasygnalizować niebezpieczeństwo szczekaniem. Jest to sygnał dla właściciela, że rzeczywiście dzieje się cos nietypowego. Choć mogą sprawiać wrażenie, że nie są zainteresowane otoczeniem, dobrze radzą sobie w roli stróża. Akity mają silny instynkt myśliwski, więc puszczone bez smyczy bardzo szybko łapią trop i trzeba ciągle pracować nad komendą przywołującą.
Kontakty z innymi psami i zwierzętami są cechą osobniczą i zależą od temperamentu każdego osobnika. Szczenięta odpowiednio zsocjalizowane, łatwiej poradzą sobie z akceptacja innych zwierząt w swoim otoczeniu. Bardzo istotne w tym przypadku jest również odpowiednie szkolenie, które powinno być prowadzone już w wieku szczenięcym.
Przyjmuje się, że akity to psy, które idealnie sprawdzają się w roli stróża, jednakże dom z ogrodem nie zapewni psu odpowiedniej socjalizacji i nowych bodźców. Akity wymagają kontaktu z ludźmi i różnego rodzaju aktywności np. spacerów, biegania.
SZKOLENIE
Akity to psy niezależne i uparte, więc wybór odpowiedniej metody szkoleniowej jest podstawą prawidłowych relacji. Podstawa jest konsekwencją, opanowanie i wyznaczenie jasnych granic, co wymaga w wielu przypadkach długiej pracy i cierpliwości. Szkolenie musi być dla psa interesujące i nie może trwać zbyt długo. Akity łatwo się zniechęcają i często nie chcą współpracować. Po stronie opiekuna leży znalezienie odpowiedniego sposobu motywowania psa. Szkolenie wdrożone w wieku szczenięcym będzie dawać najlepsze efekty.
PIELĘGNACJA
Psy tej rasy nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Akity linieją obficie przynajmniej dwa razy w roku. Wymagają regularnego szczotkowania. Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby. Nie jest konieczne używania specjalnych kosmetyków.
ZDROWIE
Akity zaliczane są do ras pierwotnych, niemniej jednak wśród przedstawicieli tej rasy pojawiają się skłonności do niektórych chorób. Wiele z nich można wykluczyć podczas prowadzenia hodowli – choroby oczu np. kataraktę, postępujący zanik siatkówki (PRA), dysplazję siatkówki (RD) można wykluczyć poprzez przeprowadzenie badań rodziców szczeniąt. Wyniki badań powinny zostać udostępnione przez hodowcę. Sytuacja wygląda identycznie w przypadku dysplazji stawów biodrowych – wynik prześwietlenia zostaje wpisany do rodowodu psa. Pojawiają się również psy posiadające alergie skórne i pokarmowe. Dużym problemem jest również pojawianie się choroby sebaceous adenitis oraz VKH, dlatego wybranie odpowiedniej hodowli tej rasy jest bardzo istotne.